تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی

تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی

تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی چگونه است؟ آبلیمو یکی از چاشنی هایی است که از دیرباز شریک همه غذاهای ما بوده و خواهد بود.

خورش ها، سالادها و حتی سس ها بدون آبلیمو خلوص ندارند. البته تهیه آبلیموی طبیعی کمی سخت است.

به همین دلیل به فروشگاه ها و کارخانه هایی می رویم که این کار را برای ما انجام می دهند.

متاسفانه مدت هاست که تهیه ادویه هایی مانند آبلیمو و آبلیمو با ترفندهایی همراه بوده که سلامتی ما را به خطر می اندازد. حال در این مقاله با شما هستیم تا روش شناسایی آبلیمو طبیعی را توضیح دهیم.

کدام آب لیمو طبیعی است؟!

تشخیص آب لیموی طبیعی از تقلبی به چند راه حل ساده نیاز دارد. اما قبل از هر چیز باید به شما بگویم که اگر تصمیم به استفاده از آبلیمو صنعتی دارید، باید چند فاکتور مهم را به خاطر بسپارید.

برندهای معتبر هرگز از روش‌های جعلی در تولید محصولات خود استفاده نمی‌کنند تا سابقه و اثربخشی آنها را زیر سوال ببرند.

به همین دلیل، اگر تصمیم به استفاده از آبلیموی صنعتی به جای تهیه آن در منزل دارید، توصیه می کنیم از برندها و شرکت هایی استفاده کنید که دارای نشان سلامت و همچنین نشان استاندارد هستند. در هر صورت آبلیموهای کارخانه ای به روش های مختلفی تهیه می شود.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که علاوه بر ماندگاری طعم آبلیمو، این محصول غذایی باید ماندگاری هم داشته باشد. البته نمی توان تصور کرد که تمام آبلیموهای صنعتی تقلبی هستند.

تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی

اما طبیعی است که آبلیموهای خانگی تفاوت هایی با آبلیموهای صنعتی دارند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

عامل اول: ابتدا آبلیموی تولید شده در کارخانه کاملا پاستوریزه می شود. این بدان معنی است که آنها کاملاً گرم شده اند تا تمام ناخالصی های آنها از بین برود. این گرما به حدی خواهد بود که آب لیموی شما دیگر حاوی ویتامین C نخواهد بود و تمام ویتامین C خود را از دست می دهد.

عامل دوم: تشخیص آبلیمو طبیعی صنعتی از تقلبی این است که در فرآیند فرآوری آبلیمو که در کارخانه ها انجام می شود، مواد مغذی زیادی در آبلیمو باقی نمی ماند. آنها فقط دارای طعم ترش هستند.

عامل سوم: به منظور حفظ کیفیت غذاهای کارخانه ای و صنعتی مواد نگهدارنده به این محصولات اضافه می شود. همچنین مقداری سدیم به آبلیموی صنعتی اضافه می شود که به راحتی سلامت افراد مبتلا به فشار خون را به خطر می اندازد.

عامل چهارم: و آخرین عامل مهم این است که بدون شک بعد از تهیه یک لیوان آبلیمو صنعتی گزینه ویتامین C را روی لیوان می بینید.

بسیاری از کارخانه ها در پایان تولید کمی ویتامین C به آب لیمو اضافه می کنند. این کار کمبود ویتامین C در آب لیمو را جبران می کند.

اما به طور کلی ویتامین C موجود در آب لیموی طبیعی بسیار مفیدتر و سالم تر از انواع ویتامین C موجود در آبلیموی صنعتی است.

پالپ ها همه چیز را بیان نمی کنند

یکی از روش‌های ساده که کلاهبرداران برای تشخیص آب لیمو طبیعی از آب لیمو تقلبی برای افراد عادی استفاده می‌کنند این است که طبق تصور عمومی، آب لیموهایی که حاوی تفاله مرکبات یا خزه هستند طبیعی و سالم هستند.

به همین دلیل کلاهبرداران به این لیمونادها آبلیمو اضافه می کنند تا لیموناد ته نشین شود و طبیعی به نظر برسد. این رسوب آب لیمو به دلیل حضور فعال آنزیم هایی است که به حرارت بسیار حساس هستند.

به همین دلیل آبلیموهای صنعتی و پاستوریزه فاقد تفاله هستند، زیرا حرارت اعمال شده به آنها در طول فرآیند تولید باعث غیرفعال شدن تمامی آنزیم ها شده است.

البته کاملا طبیعی است که آب لیموی گرم نشده بعد از مدتی ته نشین شود. اما لطفاً تصور نکنید که هر آبلیمو با مقداری رسوب طبیعی است.

ظاهر آبلیمو

فاکتور مهم بعدی که به شما کمک می کند آب لیمو طبیعی را از تقلبی تشخیص دهید این است که نباید فریب ظاهر لیمو را بخورید.

بدون شک شیشه های آبلیمو بعد از انقضای لیموترش تازه در بازار را در فروشگاه ها دیده اید که کیفیت و رنگ آن مانند روز اول است.

باید شک کنی! نوع پاستوریزه رنگ دائمی برای مدت طولانی به دست می آورد. اما این عامل برای آبلیمو طبیعی صادق نیست.

آنها ظاهری کارخانه ای دارند و به همین دلیل کیفیت و ظاهر خود را مانند روز اول تا تاریخ انقضا حفظ می کنند.

اما اگر فردی که ادعا می کند به شما آبلیموی تازه می دهد محصولی به شما داد که تغییر رنگ داده و مانند روز اول نیست، مطمئن باشید که او حقیقت را به شما می گوید. چون اگر از نوع غیر طبیعی و تقلبی و صنعتی بود قطعا تغییر رنگ نمی داد.

 

چرا آب لیموی تقلبی؟!

آبلیمو یکی از محبوب ترین و بسیار مفیدترین ادویه ها به حساب می آید که از ویتامین C و اسید سیتریک تهیه می شود.

از آنجایی که مصرف آن زیاد است، بسیاری از مردم به فکر تقلب در آن هستند. این ترشی ها این غذا را به صورت مصنوعی تهیه می کنند.

به عنوان مثال با جوهر لیمو و اسید سیتریک، آب را ترشی می کنند و کمی رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند، بنابراین ظاهر این محصول واقعا شبیه آبلیمو است.

کمی نمک و اسانس هم اضافه می کنند تا تشخیص نهایی این غذا مشکلی نداشته باشد.

این افراد با در نظر گرفتن فاکتورهای اساسی که مردم عادی به آنها اعتماد دارند، تمام تلاش خود را می کنند تا محصولات تقلبی خود را به شما ارائه دهند. به همین دلیل باید بدانید که چگونه آب لیموی طبیعی را تشخیص دهید.

دلیل تلخی برخی از لیموها

نکته پایانی این است که باید بدانید تلخی آبلیمو به معنای تقلبی بودن آن نیست. به همین دلیل این عامل نمی تواند نقطه ای در تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی باشد.

همانطور که می دانید برای تهیه آبلیمو از ماشین آلات بزرگی استفاده می شود که به دلیل فشار روی پوست آن لیمو می تواند طعم نهایی را تلخ کند. به همین دلیل تلخی آن نشان دهنده دروغ بودن آن نیست.

 

آب لیمو، نقطه اوج همه چاشنی ها

با تمام نکاتی که به شما دادیم، باید بدانید که تشخیص آبلیموی اصلی از تقلبی کار سختی نیست. به همین دلیل به یاد داشته باشید که در هنگام خرید به خصوص در ظاهر و رنگ محصول دقت کنید.

منبع: اسنپ فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *